عکس و فیلم تبلیغاتی و صنعتی


عکس صنعتی و تبلیغاتی

عکاسی یکی جذاب‌ترین رشته‌های هنری است که کاربرد وسیعی در تبلیغات و به خصوص در طراحی گرافیک دارد. هنرمند عکاس، ‌با دانشی که از نور و کاربرد آن در جان بخشیدن به اجسام دارد، گویی دوباره اشیا را خلق می‌کند.

در عکاسی صنعتی هدف آن است که با کمک تکنیک‌های عکاسی همه‌ی خصوصیات ظاهری سوژه، در عالی‌ترین شکل ممکن در عکس ثبت شود تا بیننده بتواند اطلاعاتی کامل از هویت آن شیء دریافت کند.

عکاسی تبلیغاتی اما، پا را فراتر می‌گذارد و تلاش می‌کند با نزدیک‌تر شدن به حوزه‌ی گرافیک، به موضوع عکس، جلوه‌ای دوچندان ببخشد و مخاطب را به ارتباط بیشتر ترغیب کند.

با رایج شدن عکاسی دیجیتال، دنیایی تازه به روی عکاسان گشوده شد و توانستند با امکانات نو، آثاری چشم‌نوازتر خلق کنند، همزمان گروهی نیز بی‌خبر از دانش عکاسی دست به کار عکاسی با موبایل و دوربین‌های ارزان قیمت شدند و به گمان خود بازاری ارزان برای عکاسی صنعتی و تبلیغاتی ایجاد کردند.

اما آنچه نیاز به اثبات ندارد تفاوت زمین تا آسمان عکس‌هاست، عکس‌هایی که ساعت‌ها وقت برای نورپردازی و چینش آنان می‌شود و تفکری هنرمندانه، که در ورای ابزارهای پرقدرت عکاسی، دکمه‌ی شاتر دوربین را فشار می‌دهد...


فیلم‌های سینمایی، تلویزیونی و تبلیغاتی

بیش از یکصد سال از روزی که اولین نماهای متحرک روی پرده نمایش داده شد می‌گذرد و انگار از همان لحظه، جادویی بود که همه‌ی مردم دنیا را تسخیر کرد و آنها را به سرزمین رویاهای دست‌نیافتنی برد...

حالا سینما و تلویزیون تبدیل شده‌اند به یکی از مهمترین رسانه‌ها که نه تنها پیام‌ها را می‌رسانند، بلکه بیشتر از آن، رویاها را به حقیقت تبدیل می‌کنند و آرزوها را به واقعیت.

ما هم در «مؤسسه‌ی مهتاب» و پیشتر در «شرکت تماشا» دلباخته‌ی این صنعت/هنر قرن بیستمی بوده و هستیم و هرگاه فرصتی به دست آورده‌ایم، آن را غنیمت دانسته و کاری کرده‌ایم.

هر وقت توانسته‌ایم فیلم سینمایی ساخته‌ایم و گاهی که نتوانسته‌ایم برای تلویزیون کار کرده‌ایم، گاهی تولید مشترک و گاهی همراهی با دیگران، به عنوان کارگردان یا مجری طرح یا هر چه از دستمان برآمده...

نخستین بار در 1366 با فیلم سینمایی «سازمان 4» آغاز کردیم،‌ و این شروع، تولید ده‌ها فیلم، تله فیلم، سریال، مستند، تیزر و... را به دنبال داشت. «ابلیس»، «قربانی»، «هور در آتش»، «شب قصه‌ها»، «اشلو» و...
از همان اول راه دغدغه‌هایی داشتیم که هنوز هست: فرهنگ ایرانی و اسلامی. ما در لابه‌لای قصه‌ها و ماجراها به دنبال شناخت و گسترش این فرهنگ غنی و دوست‌داشتنی بودیم و هنوز هر آنچه در این زمینه انجام می‌دهیم با همین نیت و به سوی همین هدف است.

در کنار تولیدات فرهنگی، خدماتی نیز در این حوزه برای فعالیت‌های اقتصادی داریم. ساخت مستندهای نمایشگاهی و تبلیغاتی،‌ تیزر، انیمیشن، موشن گرافیک و... از جمله‌ی این فعالیت‌هاست.

اگر چه سینما از همان بدو ورودش همه را مسحور خویش کرد، اما راه پر تلاطم و پر افت و خیز آن باعث شده که بسیاری از علاقمندان یا در پیچ و خم‌ مشکلات راه گم کنند و یا در تنگنای فشارها از نفس بیفتند، اما عاشق واقعی دوباره از جایی راه باز می‌کند، نفس تازه می‌کند و دوباره قدم برمی‌دارد...

ما هم دوباره حرکتی را آغاز کرده‌ایم...

 


×